Search
Close this search box.
,

Sindrom praznog gnezda – Saveti za roditelje čija deca odlaze na studije u drugi grad

sindrom praznog gnezda-bumerka

Odlazak dece na studije u drugi grad je jedan od najemotivnijih trenutaka u životu roditelja. Sindrom praznog gnezda predstavlja izazov, posebno kada deca odlaze iz sigurnosti doma. Roditelje često muče strahovi vezani za loše društvo, nepoznatu sredinu, poroke ili čak neuspeh njihove dece. No, sa pravim pristupom i pripremom, ovaj period može postati prilika za porodični rast.

Prirodni tok roditeljstva

sindrom praznog gnezda-bumerka magazin

Izvor: Canva

U roditeljstvu, retko razmišljamo o fazama koje dolaze nakon ranog detinjstva. Osećaj da je vreme od prvog zubića do trenutka kada dete odlazi na studije proletelo u trenu može biti zastrašujuć. Međutim, važno je podsetiti se svih zajedničkih trenutaka koje smo delili sa decom. Ti trenuci smanjuju osećaj gubitka i manje ćemo osećati sindrom praznog gnezda, jer znamo da smo bili uz njih u svakoj fazi njihovog odrastanja.

Razlike u percepciji između roditelja i dece

Ono što roditelji vide kao strah, deca vide kao izazov. Odlazak od kuće za njih nije gubitak već novi početak. Dok roditelji strahuju za njihovu sigurnost, deca su hrabra i spremna da zakorače u svet. Upravo ta smelost nas je gurnula napred kada smo bili mladi, a sada je red na njih da se suoče sa novim iskustvima. Umesto da ih opterećujemo svojim životnim lekcijama, bolje je da ih podržimo u stvaranju sopstvenih.

Saveti za decu pre odlaska

sindrom praznog gnezda-bumerka magazin

Izvor: Canva

Kada deca krenu na studije, važno je da im pružimo podršku, a ne dodatni teret. Evo nekoliko saveta koje im možete dati:

– Stvori uspomene koje će trajati čitav život.

– Upoznaj nove prijatelje i izgradi odnose koji će biti tvoj oslonac u budućnosti.

– Nauči da ništa u životu nije konačno i da su promene neizbežne.

– Važno je da stekneš iskustva koja će te oblikovati, a ne samo akademsko znanje.

– Zapamti da je tvoj dom tamo gde ti je srce, i porodica će uvek biti ponosna na tebe.

Strahovi roditelja

Roditelji često postavljaju pitanja poput: „Šta ako se razboli?“, „Da li će ispunjavati fakultetske obaveze?“, „Kako će se snalaziti sa plaćanjem računa?“ Sve su to legitimni strahovi, ali deca, baš kao i mi, uče kroz izazove.

Izvor: Canva

  • Bolest – Kada se deca prvi put prehlade ili razbole, najčešće ćemo pružiti podršku preko telefona. Važno je da nauče da procene ozbiljnost situacije, odu kod lekara i vode brigu o sebi.
  • Akademske obaveze – Uspeh zavisi od odgovornosti. Deca će naučiti da preuzimaju odgovornost za svoje ciljeve i postignuća.
  • Finansije – Postepeno uključivanje u odgovornost oko plaćanja računa stvara osećaj samostalnosti. Ovakve odgovornosti najbolje je deliti sa cimerima ili prijateljima, što dodatno jača međuljudske odnose.

Loše društvo i fakultetska prijateljstva

Na fakultetu se stvaraju dugotrajna prijateljstva zasnovana na zajedničkim interesima. Ambicija, grupno učenje i međusobna podrška često igraju ključnu ulogu u napretku. Prijateljstva koja se formiraju u ovom periodu često ostaju doživotna. Ova nova okruženja pomažu deci da izgrade sopstvene vrednosti i zrelost.

Kako roditelji mogu da se nose sa sindromom praznog gnezda?

Izvor: Canva

Iako se u početku može činiti da je svakodnevni život prazan bez prisustva dece, ovo je prilika da se roditelji fokusiraju na sebe. Prema istraživanju iz Journal of Family Psychology, roditelji koji pronađu nove hobije i održavaju društvene kontakte lakše se prilagođavaju sindromu praznog gnezda. Razmislite o hobijima za koje ranije niste imali vremena, kratkim putovanjima i građenju čvršćih partnerskih odnosa.

Na kraju, važno je zapamtiti da odlazak dece na studije nije kraj roditeljstva, već nova faza u kojoj ćemo se i dalje razvijati, zajedno sa našom decom. Ona će se vraćati sa novim iskustvima i veštinama, a mi ćemo biti tu da ih podržimo i uživamo u njihovom rastu.

KAKO BI OCENILI TEKST?

Loading spinner

PRIJAVI SE NA NEWSLETTER

Ne propusti mesečno pismo. Od bumerke – bumerki.

 


    Ovaj web sajt je zaštićen sa reCAPTCHA i primenjuje Google Politiku privatnosti i Uslove korišćenja usluge.

      PODELI
      PODELI
      Ana Tadić Pantos

      Ana Tadić Pantos

      U ovaj magazin prenela sam svoju supermoć da okupim jedinstvene ljude na istom mestu. Diplomirana sam filološkinja koja uživa da se igra rečima i niže ih u forme inspirisane maštom i životnim iskustvom. Bumerku sam stvorila kako bih pokazala ženama da ih prava mladost čeka tek u četrdesetima.
      Pogledaj komentare (0)

      Ostavite odgovor

      Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

      POVEZANI ČLANCI