Search
Close this search box.
,

Koliko novca odlazi na letovanje, a koliko na zimovanje? Napravile smo računicu.

Izvor:Canva

Ne znam kako je kod vas ali ja čim se završi letovanje, a preplanula boja tena nije ni izbledela, uveliko planiram gde ću ići na zimovanje. Putovanja su lek za dušu, a ja planiram da dugo ostanem zdrava.

Znam mnoge kojima zimovanje ne spada u must have planove na godišnjem nivou, ali i to je razumljivo jer zimovanje podrazumeva aktivni odmor, što za razliku od letovanja nije prvo što vam pada na pamet.

 

Koliko nam novca odnose letnji, a koliko zimski odmor? Sve treba dobro isplanirati pre puta, staviti na papir i odmor organizovati dosta unapred.

Zašto je zimovanje skuplje od letovanja i koliko?

Osnovna razlika ova dva odmora je svakako u dužini boravka na željenoj destinaciji. Na planini se zbog dužine odmora a i raspusta, ukoliko još uvek putujete sa decom, ostaje znatno kraće. To uglavnom bude nedelju dana, jer i tih par dana koje uzmemo lako vezujemo sa novogodišnjim i božićnim praznicima.

Neki na letovanje idu 7 dana u junu i 7 dana krajem avgustu.

U junu koriste prošlogodišnji odmor, a isto tako i aranžmani su jeftiniji za 50% jer sezona nije još u punom jeku.

izvoe: Canva

Llično više volim da idem u cugu 12 do 15 dana. Volim da se pošteno odmorim i iskupam. Kažu da je idealno 20 dana biti na odmoru. Prvih pet vam je potrebno da prestanete da  razmišljate o poslu, sledećih deset je pravi odmor. Preostalih pet shvatite kao psihološku pripremu za povratak realnom životu i svakodnevici.  

Ove godine komotno letovanje u Grčkoj za četvoročlanu porodicu – 10 dana je koštalo u proseku 2500 evra. Kao početni trošak računajte gorivo i putarine. Ukoliko idete sopstvenim prevozom. U zavisnosti od potrošnje goriva, računajte 100 evra puta dva, za oba pravca. Putarine i usputna stajanja oko 50 evra. Ovo je cena ako putujete na Halkidiki.

Komforan smeštaj na obali se u ovoj regiji kreće od 1000 do 1600 evra za dve nedelje. Predlažemo iznajmljivanje kuće sa još nekom porodicom sa kojom već imate dobro iskustvo na putovanjima.

I hrana je ove godine poskupela. Ništa drugačije nego kao i kod nas. Moja četvoročlana porodica je potrošila za hranu oko 900 evra. U to računam pića, kafe, voće i dva obroka tokom dana.

Sve u svemu odnos cene i celokupnog doživljaja kod mene nije opravdao očekivanja ove sezone.

Zimovanje ili letovanje?

Po prirodi stvari, mnoge porodice duže planiraju letnji odmor. Međutim, ima onih zaljubljenika u skijanje kojima pesak, more, leškarenje na suncu i nije prvi izbor. Takvih je verovatno mnogo manje, ali zato mnogi od nas čim pređu iz japanki u zatvorenu obuću, misle o tih par nedelja i dana koje provedu na snežnim stazama.

Dakle, da bi jedna četvoročlana porodica uživala u čarima skijanja i provela kvalitetan odmor na planini, moraće da izdvoji ozbiljniju sumu novca.

Za letovanje vam je potreban peškir i par kupaćih kostima, zato za zimovanje morate da ste obučeni od malog prsta na nozi do vrha dlake na glavi.

Zimska ski oprema nije ni malo jeftina. Kvalitetna oprema nije statusni simbol. To je kvalitetno i pametno uložen novac u komfor i bezbednost na prvom mestu.

Za jaknu solidnog kvaliteta moraćete da izdvojite oko 150 evra, pantalone oko 100, a za nepromočive cipele ili čizme oko 150 evra. Računam da kape i rukavice imate. Ne zaboravite i aktivni veš.

Kada pričamo o zimskoj opremi, za razliku od letnje nećete imati potrebu da je obnavljate svake godine. Nije neophodno da pratite modu u boji i kroju, kao što je to preporučljivo za kupaće kostime. Ovo po toj logici spada u skoro pa jednoročno ulaganje.

Izvor:Canva

 Ako nemate ski opremu, ona će vas dodatno koštati za 7 dana. Da bi ste rentirali skije, pancerice ili bord moraćete da izdvojite oko 70 evra po osobi. Toliko vas naprimer košta i iznajmljivanje ležaljki po osobi, doduše za 7 dana na moru. 

S obzirom da suprug i ja uživamo u skijanju skoro više od petnaestak godina, kupili smo ski opremu odavno, a koristimo je i dan danas. U tom slučaju, nije baš ni bila uzaludna investicija.

Deca će doći na red kad budu prestali sa rastiom. Za to vreme im iznajmljujemo opremu.

Izvor:Canva

Smeštaj

Kada je reč o smeštaju, naše malo ali ne i neosnovano istraživanje nas je dovelo do zaključka da je smeštaj u našem ili stranom centru skoro isti. Ali samo u cenama! Kvalitet je u inostranstvu mnogo bolji. U proseku cena smeštaja za četvoročlanu porodicu, sedam dana na planini bi bio oko 800 evra. Uslov je i da je blizu samih staza. Svakako možete proći i jeftinije ali moraćete da organizujete pravoz do staze, a to je na kraju taman ta razlika u smeštaju bilzu i van ski staza. Gledajte na to kao na dodatno cimanje, a novac vam uz plaćanje transfera do staza, dođe na isto. U mnogim skijalištima je organizovan ski prevoz mini busevima. Raspitajte se unapred.

E sad dolazimo do najvažnijeg a to je ski pass.

Pošto su moja deca velika mi plaćamo 4 ski passa za odrasle. Sedmodnevni ski – pass na Kopaoniku  će vas koštati 200 evra za po osobi. U zavisnosti od perioda za koji ste se odlučili da idete. Ukupno 800 evra. U stranim skijalistima će vas kostati u ski sezoni od 290 do 310 eura šest dana ski passa po osobi.

Za razliku od naših skijališta gde vam se za te pare nude staze dužine  oko 40 km, u inostranstvu ćete moći da koristite oko 150 km dugačke staze. Odličnom mrežom gondola prebacićete se sa jednog na drugo skijalište.

Što se tiče prevoza, ne zaboravite troškove goriva i dodatne opreme u vidu lanaca ili tzv čarapa za gume. Tu vam domaće destinacije idu na ruku, jer je udaljenost mnogo manja.

Benefiti

Mnogi ljudi ne poznaju čari zimovanja. Nema lepše stvari nego popeti se na 3000 m nadmorske visine i uživati u pogledu i vazduhu. Beskonačna belina koja tako prija očima i čist vazduh kao filter koji ste stavili na pluća.

Taj osećaj kad se spuštate na stazi, daje vam osećaj slobode i pomalo moći. KOnstantni rolerkoster adrenalina, koji ležeći na plaži sigurno ne osetite.

Tu je i neodoljiva boja tena koja se dobija na velikim visinama. Druženje na stazi, po koje kuvano vino ili čaj, za mlađe i žurka – ali sve sa merom. Neki pobrkaju destinaciju u glavi pa sada na Kopu možete da vidite jednak broj devojaka u najlonkama tokom večeri, koliko i onih u gojzericama tokom dana. Zimovanje je onaj odmor koji podmlađuje vaše telo, hrani pluća kiseonikom, dopinguje adrenalinom. Letovanje je ipak, odmaranje za dušu, pod uslovom da se plan puta ostvari u većoj meri. Letovanje je daleko od kuće pa samim tim i mentalno nam je lakše da se izdvojimo od svakodnevice. Nekakav beg od realnosti.

Izvor:Canva

Zimovanje ili letovanje?

Jedna od bitnijih razlika između letovanja i zimovanja je fizička priprema. Letovanje se priprema par meseci unapred dijetama, kremama protiv strija i masažama. Zimovanje opet, zahteva par nedelja vraćanja u formu ojačavanjem mišića i zagrevanjem tela za ozbiljan fizički napor. Još jedna stvar koja ide u korist skijanja – nikad nije kasno da budete početnik. Prepreke se lako savladavaju, a samo napredovanje u tehnici je brzo vidljivo.

Izvor : Canva

Sunce i more dižu raspoloženje. Svi znate da je morski vazduh lekovit. Morska voda deluje na imunitet,organe, kožu i kosu. Telo se oseća preporodjeno. Morska voda je bogata natrijumom, magnezijumom, bromom, jodom i hloridom. Rane nam na moru brže zarastaju.

Ukoliko vreme u moru ne provodite nasukani u plićaku, onda svakako znate da plivajući jačate mišiće.

Sunčevi zraci su odlični za kožu, stvaraju nam vitamin D. Ovaj vitamin održava naše kosti zdravim i može da smanji rizik od depresije.

Izvor:Canva

Priroda na moru je divna, pogotovo ako imate borovinu pokraj plaže koja miriše i zvuk cvrčaka u daljini…

Telo je rasterećeno na odmoru, a sam pogled ka moru stvara osećaj blagostanja.

Objašnjavanje koliko je odmor neophodan je suvišno. Neki to vide kao ulaganje u svoje psihičko zdravlje na duge staze. Neki odmor doživljavaju kao neizostavni deo brige o svom fizičkom zdravlju. Naše je da se apsolutno složimo sa oba stava i predložimo da jedini budžet koji mora da podrži cela porodica je upravo taj – budžet za godišnje odmore. I letnje i zimske.

KAKO BI OCENILI TEKST?

Loading spinner

PRIJAVI SE NA NEWSLETTER

Ne propusti mesečno pismo. Od bumerke – bumerki.

 


    Ovaj web sajt je zaštićen sa reCAPTCHA i primenjuje Google Politiku privatnosti i Uslove korišćenja usluge.

      PODELI
      PODELI
      Ana Vukmanović

      Ana Vukmanović

      Bumerka koja te vodi kroz svet kreativnosti, ali i praktičnih saveta. Dizajnerka sam po profesiji, ali i u duši. Volim fotografiju jer je moje oko naviklo da vidi samo ono lepo, a ko putuje sa mnom spreman je na nezaboravne avanture vredne sećanja. Živim život kao da mi je dat na pozajmicu, jer nema drugog pokušaja za sve što izmaštamo jednom.
      Pogledaj komentare (0)

      Ostavite odgovor

      Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

      11 − three =

      POVEZANI ČLANCI