Božić je jedan od najznačajnijih praznika u pravoslavnom hrišćanstvu. Svojom dubokom simbolikom koju nazivamo „Duh Božića“, prenosi nam snažne poruke – poruke koje prevazilaze granice vere i kulture. Jer, Božić nije samo vreme praznovanja i darivanja. Božić je prilika za obnovu duha, prilika za praštanje i ponovno uspostavljanje harmonije – kako unutar nas samih, tako i sa onima koji nas okružuju.

Izvor: Canva
Introspekcija i Božićna tišina
U danima koji prethode Božiću, kada mraz prekriva zemlju, a tiha molitva ispunjava crkve, postajemo svesni tišine. I upravo ta tišina otvara prostor za introspekciju – za trenutke u kojima možemo da se dublje zagledamo u sopstvenu dušu i da preispitamo svoja osećanja, ali i svoja dela. Božić je zato vreme u kojem bi trebalo da se setimo da nema većeg mira od onog koji nalazimo unutar svog srca.
Stoga nas pravoslavna tradicija i poziva da se duhovno pripremimo kroz post i molitvu. Jer, post nije samo uzdržavanje od hrane, već uzdržavanje od negativnih misli i dela, od ljutnje, besa, ružnih reči, ogovaranja. Ovo je vreme koje nas uči kako da umirimo sopstveni ego, kako da pogledamo dublje u svoje namere i kako da se pripremimo za radost koja nam dolazi sa Božićem.


Izvor: Canva
Praštanjem otključavamo mir
Jedna od najsnažnijih poruka Božića je praštanje. I zato je ovo vreme kada treba da se pitamo koliko puta smo se našli u sukobu sa voljenima, koliko dugo smo bespotrebno čuvali ljutnju u srcu ili negovali povređenost? Božić je trenutak koji nas podseća da se tereta prošlosti možemo osloboditi samo praštanjem – i sebi i drugima. Jevanđelje nam kaže „Ljubite neprijatelje svoje“ – istini za volju, nimalo lak izazov. Ipak, ovo jeste ključ koji otključava mir.


Izvor: Canva
Priče iz naše tradicije – srpske tradicije, često oslikavaju važnost praštanja. U nekim krajevima Srbije i danas se za Badnje veče oko ognjišta okupljaju porodice, kako bi glava porodice izgovorila: Ako sam koga uvredio, neka mi oprosti, kao što i ja svima opraštam. Ovaj čin ima veoma jaku simboliku, jer zapravo predstavlja ponovno uspostavljanje harmonije i zajedništva. Ujedno, ovo je i simbol novog, bogougodnog životnog ciklusa.


Izvor: Canva
Česnica: Hleb sa porukom
Jedan od najlepših običaja srpskog Božića je lomljenje česnice. Ovaj okrugli hleba koji ponegde još zovu i „kolač“, priprema se sa posebnom pažnjom. U nju se stavlja i novčić koji simbolizuje sreću i blagostanje u narednoj godini, u narednom životnom ciklusu, za onog koji ga pronađe. Takođe, sam čin lomljenja česnice uz molitvu, zapravo je trenutak zajedništva, porodične snage, zahvalnosti i nade.
Iako se česnica tradicionalno pravi od pšeničnog brašna, u nekim krajevima se u testo dodaju i suve šljive, orasi ili med, što simbolizuje plodnost i blagostanje. Neke porodice imaju običaj i da česnicu premazuju uljem kako bi simbolizovala obilje. Ponekad se u česnicu ubacuju i sitni predmeti, poput zrna pšenice ili komadića drveta, kako bi se predvidela sreća u različitim aspektima života.


Izvor: Canva
Osim što ima važnu ulogu u Božićnoj tradiciji, česnica je i nosilac zaista duboke simbolike. Njen okrugli oblik zapravo predstavlja savršenstvo i večnost, dok njeno lomljenje podseća na važnost zajedništva i deljenja unutar zajednice. Jer, bez obzira na to ko će pronaći novčić, prava sreća je u ljubavi koja se deli. Tome nas uči ovaj čin.


Izvor: Canva
Obnova odnosa sa bližnjima
Božić je idealno vreme za obnovu odnosa koji su bili narušeni tokom protekle godine. Bilo da je reč o članovima porodice, prijateljima, kolegama, saradnicima, komšijama – ova praznik nas poziva da se vratimo jedni drugima uz ljubav i razumevanje. Takođe, tradicionalna poseta kumovima, rođacima i bliskim prijateljima tokom prazničnih dana, podseća nas da ne zaboravimo na one koji su nam istinski važni.


Izvor: Canva
Srbija obiluje Božićnim običajima i tradicijama koje se u okrilju porodica čuvaju vekovima. Jedna od takvih je, na primer, i ona iz Vojvodine, gde postoji običaj da se na Božić poseti prvi komšija, da se daruje svežim hlebom sa malo soli, kao simbolom prijateljstva i zajedništva. Svakako, svi oviobičaji, iako različiti, u svojoj srži imaju isti cilj: stvaranje i očuvanje harmoničnih odnosa među ljudima.
U našoj narodnoj tradiciji postoji i obilje toplih priča sa ovom tematikom. Tako jedna od njih govori o čoveku koji je godinama bio u svađi sa svojim bratom. Na Božićno jutro, umesto uobičajenih reči, poslao je bratu česnicu sa kratkom porukom: Mir Božji, Hristos se rodi! Brat je poklon i poruku shvatio i prihvatio baš onako kako propoveda Duh Božićni – kao znak praštanja i obnove odnosa. Zato je Božić i vreme čuda – vreme kada možemo da uradimo čak i ono što je izgledalo nemoguće.


Izvor: Canva
Božić poziva na ljubav i saosećanje
Na kraju, Božić nas uči i da je mir u duši neraskidivo povezan sa ljubavlju i saosećanjem. Ljubav prema bližnjima, prema prirodi, prema životu uopšte, jeste zapravo suština ovog praznika. Jer, put do istinskog mira u duši počinje tek onda kada otvorimo svoje srce za ljubav, praštanje i zajedništvo.
A ako se zaista predamo Duhu Božića, nećemo zaboraviti ni one koji su sami tokom praznika. Poseta komšiji koji nema nikoga, poziv prijatelju koji je daleko od doma ili čak mali znak pažnje prema nekome koga ni ne poznajemo dobro – sve su to načini da se praznični duh širi i da dopre do svih. Pri tom, uspomene koje na taj način stvaramo, ostaju da zauvek greju naše srce i srce onih kojima je potrebna iskra ljubavi.
Zato neka ovaj Božić bude vreme kada ćemo, uz svetlost sveća i molitvu, pronaći mir u sebi i podeliti ga sa svetom.
Мир Божји, Христос се роди!
KAKO BI OCENILI TEKST?