Search
Close this search box.

Kićenje jelke: Tradicija koja nas povezuje

Kićenje jelke: Tradicija koja nas povezuje-nova godina-jelka-novogodišnja jelka-ukrasi

Nova godina je na vratima. Dani koji joj prethode su „rezervisani“ za ukrašavanje doma, pripremu trpeze i poklona, ali i za planove, obećanja i nove početke. Ovo je vreme kada su želje i nade u prvom planu – bilo da su tihe i potajne ili javno izrečene. Ipak, jedan od najvažnijih simbola novogodišnjeg, prazničnog duha svakako je, gotovo neizbežno kićenje jelke.

Jedan od najvažnijih simbola prazničnog duha je svakako jelka. Ali, kako je ovaj običaj nastao? Kakva je njegova simbolika i kako je postao univerzalna novogodišnja tradicija? Ako i tebe zanimaju odgovori na ova pitanja, kreni sa nama na put kroz istoriju kićenja jelke, da saznamo priču o tradiciji koja nas povezuje.

Izvor: Canva

Kako je sve počelo?

U ovom obliku koji danas praktikujemo, običaj kićenja jelke, zapravo potiče iz Nemačke. Prema podacima kojima raspolažemo, tamošnji stanovnici su još u 16. veku, u svoje domove unosili zimzelena drvca, koja su potom ukrašavali jabukama, orasima i kolačićima. Činili su to verujući da će privući dobru sreći i blagostanje u godini koja dolazi. Tako je ovo „Rajsko drvce“ postalo neizostavan deo proslave, pre svega 24. decembra – dana Adama i Eve – i simbolizovalo je rajski vrt i ljudsku povezanost sa prirodom.

Ovaj običaj brzo je postao i simbol večnog života, nade i radosti i kao takav se duboko ukorenio u prazničnu tradiciju. Okićena novogodišnja jelka, i za nas danas, takođe predstavlja izvor sreće, a njena snažna simbolika je opstala tokom svih proteklih vekova.

Izvor: Canva

Drevne simbolike jelke: Veza sa prirodom i univerzumom

Zimzelena stabla od davnina nose simboliku povezanosti s prirodom i univerzumom. U mnogim starim religijama, ona su smatrana svetim drvećem koja štite od zlih sila i donose blagostanje. Kelti su tako obožavali zimzelena stabla kao simbole večnog života i prirodne ravnoteže. Verovali su da bor i smreka održavaju vezu između zemlje i neba. U nordijskoj mitologiji, takođe, zimzeleno drveće predstavljalo je sveto stablo koje spaja sve svetove u univerzumu – Yggdrasil.

Ova simbolika je opstala vekovima i pretočena je u moderni običaj kićenja jelke, čineći je univerzalnim simbolom prirodnog ciklusa života i obnove.

Izvor: Canva

Gde je koren?

Priča o kićenju jelke seže daleko pre Nemačke i 16. veka. Sam koren ovog običaja, bar prema onome što znamo, seže daleko u prošlost – čak do drevnih civilizacija koje su zimzelena stabla takođe videla kao simbole snage i večnog života.

Egipćani su tako, tokom zimskog solisticija, unosili zelene palmine grane u svoje domove kao simbol života i obnove. Vrlo verovatno baš po ugledu na Stare Egipćane, Rimljani su tokom festivala posvećenom bogu Saturnu, pod imenom „Saturnalija“, ukrašavali svoje domove zimzelenim granama, slaveći plodnost i svetlost u mračnim zimskim danima.

Izvor: Canva

Kako je novogodišnja jelka osvojila svet?

Do 18. i 19. veka, kićenje jelke se iz Nemačke uveliko proširilo širom Evrope. Međutim, prelomni trenutak za popularizaciju ovog običaja dogodio se onda kada su jelku u svom domu ukrasili i engleska kraljica Viktorija i princ Albert – inače nemačkog porekla. Crtež kraljevske porodice okupljene oko jelke, objavljen 1848. godine, oduševio je javnost i inspirisao mnoge porodice da prigrle ovaj običaj.

Na Balkanu, kićenje jelke postalo je deo prazničnih proslava sredinom 19. veka – takođe pod uticajem nemačke kulture. Danas, gotovo da nema doma bez okićene jelke, koja, i na našim prostorima, predstavlja najveći simbol prazničnog duha u ovom delu godine.

Izvor: Canva

Jelka u Srbiji: Lokalni običaji i verovanja

U Srbiji su, tokom 19. veka, domovi ukrašavani grančicama bora ili smreke, dok su jabuke i domaći slatkiši bili glavni ukrasi. Verovalo se da jelka donosi zdravlje i zaštitu kući i porodici, a to verovanje se zadržalo do današnjih dana.

Često su se na vrh jelke stavljale zvezde, simbolični vodiči ka svetlosti i boljoj budućnosti. Zanimljivo je da su se ovi običaji dodatno obogatili sa pojavom industrijskih ukrasa, kada su ručno pravljene dekoracije zamenjene šarenim staklenim kuglama. Međutim, kako to obično biva, zasićeni masovnom proizvodnjom, ručno pravljene ukrase, danas ponovo prepoznajemo kao posebnu vrednost.

Izvor: Canva

Simbolika jelke: Zajedništvo, svetlost i nada

Zimzelena stabla su od davnina smatrana simbolima večnog života, snage i otpornosti. Ukrašavanje jelke svećama, a potom i svetiljkama, predstavlja simbol svetlosti i nade. Jabuke, orašasti plodovi i ukrasi bili su i ostali simboli vezani za plodnost i blagostanje.

Zato je i danas jelka mnogo više od ukrasa. Ona je univerzalni simbol zajedništva, radosti i svečane atmosfere, bez obzira na versku, kulturnu ili nacionalnu pripadnost. Novogodišnja jelka oko sebe okuplja članove porodice, povezuje prijatelje, spaja generacije i unosi toplinu u svaki prostor, podsećajući nas na lepotu darivanja i na to da treba da nastavimo da se nadamo svetlijoj i boljoj budućnosti.

Izvor: Canva

Boje i ukrasi: Skriveno značenje dekoracije

Kićenje jelke nije samo zabavan i estetski čin. Kao što i sama jelka ima svoju simboliku, tako i svaka boja i svaki ukras nose određeno značenje:

  • Crveni ukrasi simbolizuju ljubav, strast i vitalnost.
  • Zlatni ukrasi donose bogatstvo i blagostanje.
  • Plavi i srebrni ukrasi simbolizuju mir, harmoniju i nadu.

Osim boja, tradicionalni ukrasi poput jabuka i orašastih plodova predstavljaju plodnost i dugovečnost, dok sveće ili svetiljke osvetljavaju put ka budućnosti, donoseći nadu u bolja vremena.

Izvor: Canva

Jelka kao porodični ritual: Trenutak povezivanja

Kićenje jelke nije samo tradicija, već i prilika za okupljanje porodice. Jer, članovi porodice često zajedno učestvuju u ovom ritualu i svako daje svoj doprinos ukrašavanju. To je trenutak kada se prepliću generacije, sećanja i nada u bolju budućnost.

Zanimljivo je da mnogi danas biraju tematske jelke – od rustičnih sa prirodnim materijalima, do modernih, jednobojnih kolorita. Međutim, bez obzira na izbor, kićenje jelke uvek nosi univerzalnu poruku: zajedništvo, ljubav i radost.

Izvor: Canva

Kako da tvoja jelka bude posebna?

Ako želite da tvoja jelka ove godine bude drugačija i posebna, evo nekoliko saveta:

Personalizuj ukrase

Dodaj ukrase koji imaju emotivnu vrednost – porodične fotografije, ručno pravljene ukrase ili sitnice koje podsećaju na posebne trenutke.

Koristi prirodne materijale

Sušeni agrumi, cimet štapići i šišarke ne samo da su ekološki, već unose i poseban miris praznika u dom.

Razmisli o simbolici boja

Biraj ukrase u skladu sa energijom koju želiš da prizoveš: crveno za ljubav, zlatno za uspeh, zeleno za mir i obnovu.

Izvor: Canva

Novogodišnja jelka: Drvo koje spaja prošlost i budućnost

Jelka nije samo ukras – ona je most između prošlosti i budućnosti, između tradicije i novih početaka.

Dok kitimo jelku i ispraćamo staru godinu, trebalo bi da se setimo da se ovde ne radi samo o nasleđu i rutinskom običaju, već o duhu sa kojim ulazimo u novu godinu. Zato, neka svaki ukras na tvojoj jelci simbolizuje plodnost, ljubav i svetlost, a svaki trenutak okupljanja pod njenim granama neka te podseća na lepotu zajedništva.

Neka nova godina unese radost, toplinu i blagostanje u tvoj dom, baš kao što novogodišnja jelka prenosi poruku nade i života kroz vekove.

Izvor: Canva

KAKO BI OCENILI TEKST?

Loading spinner

PRIJAVI SE NA NEWSLETTER

Ne propusti mesečno pismo. Od bumerke – bumerki.

 


    Ovaj web sajt je zaštićen sa reCAPTCHA i primenjuje Google Politiku privatnosti i Uslove korišćenja usluge.

      PODELI
      PODELI
      Dragana Šuica

      Dragana Šuica

      Biram da živim ono što volim - slobodno, bez nametnutih okova. Zaljubljena sam u radost življenja, prirodu, životinje i ljudsku dobrotu. Volim da putujem od prošlosti do budućnosti u polju univerzalnog znanja, ali i da podignem zavese mističnog. Moć reči koristim da istini i skrivenoj lepoti dam vidljiv oblik. Stečena iskustva i spoznaje rado delim, jer verujem u to da smo ovde i sada ZaJedno – da kreiramo i čuda stvaramo.
      Pogledaj komentare (0)

      Ostavite odgovor

      Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

      POVEZANI ČLANCI