Search
Close this search box.
,

˝Čovek je ono što jede˝ – pet namirnica koje su povezane sa fizičkim i mentalnim zdravljem

Zdrava ishrana-bumerka.rs

„Ono si što jedeš“ često se pripisuje nemačkom filozofu Ludwigu Feuerbachu, koji je u 19. veku izjavio: „Der Mensch ist, was er isst“ („Čovek je ono što jede“). Ova misao potiče iz njegovih filozofskih ideja, gde je naglasio kako telo i ishrana imaju uticaj na našu svest i duhovnost. U nastavku teksta pročitajte šta je to što je magazin Srbija Danas obeležio kao ključne namirnice za dugovečan, zdrav i kvalitetan život.

Već znamo da je bobičasto voće među najzdravijim namirnicama koje možemo pojesti. Bogato je vlaknima, kao i čitavim nizom antioksidanata i drugih važnih mikronutrijenata. Sudeći po članku Erika Rima, profesora epidemiologije i nutricije (Harvard T.H. Chan School of Public Health), objavljenom u Vašington Postu, čini se da ljudi čija je ishrana bogata bobičastim voće žive duže.

Izvor: Canva

I ne samo to, već su i bistrog i vitalnog uma čak i u poznim godinama. Prema zaključcima nedavnih istraživanja (Journal of Alzheimer’s Disease, jul 2022), osnovni sastojak koji je zaslužan za ovo je pelargonidin.  Za pelargonidin se tvrdi da može da uspori kognitivnu degeneraciju i Alchajmerovu bolest.

Šta je pelargonidin?

Dijetetičar Keri Gans objašnjava da je pelargonidin jedinjenje antocijanina koji su i zaslužni za crvene i narandžaste nijanse u voću. Podsećanja radi, antioksidanti imaju funkciju snažnog zaštitnika u telu. Oni podstiču imuni sistem i usporavaju i sprečavaju oštećenja usled starenja, spoljašnjih uticaja (toksina)… Poznato je da antioksidanti pomažu organizmu da se bori protiv slobodnih radikala. Oni umanjuju oksidativni stres koji može dovesti do različitih srčanih oboljenja.

Svojstva pelargonidina su takva da za sada deluje da ima pozitivan uticaj na celo telo. Sve to zahvaljujući svom antioksidativnom delovanju ali i karakteristikama koje ima kao jedinjenje antocijanina. „Antocijanini su povezani sa sprečavanjem bolesti koje mogu biti posledica, između ostalog, oksidativnog stresa, kao što su kardiovaskularne i neurodegenerativne bolesti“ objašnjava Keri Gans.

Izvor: Canva

U članku koji je objavljen u stručnom medicinskim magazinu Molecules iz 2020, navodi se da svojstva antocijanina mogu biti povezana sa njihovom odlikom da moduliraju crevnu mikrobiotu. Još jedno istraživanje (Molecular Nutrition & Food Research, 2021) otkrilo je da je posebno bobičasto voće posebno zaslužno za poboljšanje vaskularnih funkcija i redukciju upalnih procesa u telu.

Istraživanje iz jula 2022, objavljeno u publikaciji Journal of Alzheimer’s, otkrilo je da je potrebno povećati unos pelargonidina, kao jednostavnog načina za vitalno starenje i održavanja zdravlja mozga i kognitivnih funkcija. U slučajevima gde su merenja pokazala veći nivo pelargonidina u mozgu je bilo manje uvrnutih vlakana koja sadrže protein – tau, kao i manje naslaga amiloid beta plaka (fragmenata proteina).

Zašto je ovo važno?

Izvor: Canva

Ova dva elementa tj. njihovi povišeni nivoi su upravo ono po čemu prepoznajemo Alchajmerovu bolest. Tako da što su oni niži – kognitivne funcije su bolje i robustnije. U ovom istraživanju, glavni izvor ovog antioksidanta su bile jagode ali važno je znati da nisu i jedine. Predstavljamo vam 5 namirnica bogatih pelargonidinom koje nam pomažu da budemo vitalni čak i u poznim godinama.

1. Jagode

Ne čudi da su jagode na vrhu liste budući da su bogate ne samo pelargonidinom, već i vitaminom C. Poznato je da je vitamin C ozbiljan borac protiv toksina, slobodnih radikala i snažan buster imunog sistema.

2. Brusnice

I brusnice imaju već dokazana antiupalna svojstva, a pored pelargonidina su bogate i jedinjenjima proantocijanidinima, koja imaju prirodno antibakterijsko delovanje.

3. Šljive

Za bistar, brz i vitalan um zaslužne su i šljive. Šljive sadrže polifenole koji usporavaju opadanje kognitivnih funkcija. Imaju još niz benefita i mogu biti korisne i za šećer u krvi ali i konstipaciju.

4. Rotkvice

Pored toga što sadrže ovaj snažni antioksidant, rotkvice su pune kalijuma. On utiče na krvni pritisak i umanjuje rizik od zastoja srca. Dodaćemo i da su rotkvice izvrsne i za zdravu kožu glave i sjajnu kosu.

5. Pasulj

Ukoliko želite da povisite unos pelargonidina ali i proina iz biljaka, onda se okrenite ka pasulju. Odličan je izvor i valakana koji mogu umanjiti nivo holesterola i održavati šećer u ravnoteži.

autor: Dušica Mićić

KAKO BI OCENILI TEKST?

Loading spinner

PRIJAVI SE NA NEWSLETTER

Ne propusti mesečno pismo. Od bumerke – bumerki.

 


    Ovaj web sajt je zaštićen sa reCAPTCHA i primenjuje Google Politiku privatnosti i Uslove korišćenja usluge.

      PODELI
      PODELI
      Ana Tadić Pantos

      Ana Tadić Pantos

      U ovaj magazin prenela sam svoju supermoć da okupim jedinstvene ljude na istom mestu. Diplomirana sam filološkinja koja uživa da se igra rečima i niže ih u forme inspirisane maštom i životnim iskustvom. Bumerku sam stvorila kako bih pokazala ženama da ih prava mladost čeka tek u četrdesetima.
      Pogledaj komentare (0)

      Ostavite odgovor

      Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

      POVEZANI ČLANCI